כתבה בניוזלטר " מיחזור במתן " באדיבות אביטל יוגב

באזורנו פעיל מזה זמן מטה מאבק בשם "הזכות לנשום אוויר נקי".

אנחנו שמחים להביא בפניכם ראיון עם אמיתי גמליאל, תושב נירית, פעיל במטה המאבק. 

מדוע הוקם מטה המאבק? מהן מטרותיו?

"הזכות לנשום אויר נקי" – מטה המאבק, שם לעצמו מטרה להילחם בתופעת שריפת פסולת פיראטית. ישובים רבים בישראל סובלים ממפגעי שריפת פסולת שמקורה במושבים חקלאיים יהודיים וכפרים ערביים אשר שורפים פסולת כדבר שבשגרה.
ידוע מעבר לכל ספק כי חומרים הנפלטים כתוצאה משריפת פסולת מכילים חומרים מסרטנים אשר מסוכנים לאדם בכל רמת חשיפה, וגורמים למחלות שונות בדרכי הנשימה וכן לתחלואה בסרטן. עוד ידוע כי שריפה כשיטה להיפטר מפסולת מזהמת לא רק את האוויר אלא גם פוגעת בקרקע, ובמי התהום.

מתי הוקם?
מטה המאבק הוקם לפני כשנה וחצי.
.
ככה זה נראה מרחוק
.
מי יזם? מי חבר בו כיום? האם יש נציגים ממתן?
היזמה היא של אסנת ג'רבי מנירית ויהל בן נר מראש העין, כל אחת באזור מגוריה החלה לפעול תוך ניסיון לתת טיפול ברמה הגבוהה ביותר לבעיה, המפגש בין השתיים הביא ליזמת מטה מאבק ארצי, אותו הן מנהלות בפועל. היום חברים במטה המאבק נציגים מ 22 ישובים ברחבי הארץ. ביניהם בני פינקל ממתן.

מהן פעולותיכם העיקריות?
מטה המאבק פועל לפי אסטרטגיה שנקבעה ע"י יוזמיו. הוחלט על המשך פעילות לוקאלית ע"י כל אחד מהיישובים שפעלו טרם הקמתו, והדרכת ישובים חדשים כיצד לפעול. במקביל מתנהלת פעילות כלל ארצית אשר נועדה למנף את כל הפעילויות המקומיות ולעשות שימוש בכוח של כולם לטובת כולם. לניהול הפעילות הארצית חולקו תחומי אחריות בין החברים השונים, כל אחד לפי כישוריו, קשריו ויכולתו לתרום. כך לדוגמא את הפעילות במדיה האלקטרונית המאפשרת נגישות ועדכון למידע רב מנהל בהתנדבות אמיתי גמליאל מנירית.

 בשלבים הראשונים להקמת מטה המאבק נעשתה פנייה מסודרת לכל הגופים המעורבים בעניין: לראשי כפרים ששורפים, לראשי מועצות שבהם מושבים ששורפים, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, המשטרה הירוקה, מכבי אש, ולגורמים רבים נוספים. ברוב המקרים אף קיימנו פגישות עם מי שלדעתנו יש לו אחריות באכיפה.
היו ניסיונות רבים מצדנו ליצור תשתית לשיתוף פעולה פורמאלי וגם בלתי פורמאלי.
ולבסוף נשלח מכתב משותף לכל הישובים לראש הממשלה.
בתקשורת הופענו בטלוויזיה וכתבו עלינו בעיתונים.
כל פעילות שעשינו תועדה, כולל מאות תמונות וסרטוני וידאו של שריפת פסולת, מיפוי נקודות בהם מתרחשות שריפות חוזרות, ורישום תלונות שלנו לראשויות השונות.
 
ברמה הלוקאלית של ישוביי חורשים:
העלנו לרשת עצומה שהופצה בנירית ומתן http://www.atzuma.co.il/avirnaky   , מידת ההיענות מלמדת שהבעיה מטרידה רבים.
פנינו לראש המועצה, ולאחראי התברואה במועצה- יורם פלג נשלחות תלונות מסודרות על שריפות פסולת בשטחי מועצת דרום השרון.
נפגשנו עם: מפקד משטרת ראש העין, הנהלת המשרד להגנת הסביבה – מחוז מרכז, מפקד המשטרה הירוקה, מפקד מכבי אש האזורי, יצרנו קשר עם המנהל האזרחי בנושא הכפרים חבלה, ראס עטיה ותלת. נפגשנו עם ראשי הכפרים: ג'לג'וליה כפר קאסם וכפר ברא.
ונעשו עוד פעילויות רבות נוספות.
 
פעילות משמעותית מאוד שלנו היא בכנסת, ביוזמתנו כונסה ועדת בנושא, לקראתה הכינו במחלקת המחקר והמידע של הכנסת דוח המתאר את שריפות הפסולת בארץ: http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02708.pdf . הוועדה התכנסה ב 8/12/2010 בראשותו של ח"כ דב חנין נערך דיון עם עשרות משתתפים, בסופו של הדיון בו הצגנו את הבעיה, כולם הסכימו על מידת חומרתה, ועל כך שיש לטפל בה. יו"ר  הועדה הורה למשרד להגנת הסביבה להכין תכנית עבודה. ומאז לא קרה דבר. אפשר לראות בוידאו בערוץ הכנסת וגם לקרוא את הפרוטוקול.
.
מבט ממתן לחבלה
.
מהם הקשיים העיקריים?
בעקבות החלטת הועדה בכנסת המשכנו ולחצנו ודרשנו מהמשרד להגנת הסביבה להכין תוכנית עבודה בנושא. מסתבר שלוועדות בכנסת אין סמכות חוקית לכפות לפעול, לעומתם לבית המשפט יש. ולכן נראה שהסיכוי האחרון שנותר כדי שהמצב ישתפר הוא להגיש בג"ץ נגד המשרד להגנת הסביבה וכל גורם מדיני נושא אחריות, ונגד רשויות ששורפות ולא אוכפות.
 

האם יש אילו הישגים בינתיים?
בזמנים בהם לחצנו על אכיפה מוגברת בעקבותיהם היו מבצעים יזומים של פקחים חלה הקלה. אך עם ההפוגה במבצעי האכיפה חזר העשן. חלק מהמשרפות הפיראטיות נסגרו בלחץ שלנו (אך מאז קמו חדשות)

מה עמדת הרשויות בנושא?
כמעט בכל המקרים הרשויות מתנערות מאחריות, משליכות את האחריות על המשרד להגנת הסביבה (אשר משליך חזרה אליהן את האחריות) או שהרשויות טוענות שאין להן אמצעי אכיפה חוקתיים ותקנים לפקחים, גם במקרה שיש פקחים הם לרוב אינם זמינים בשעות שמעבר לשעות פעילות במשרד וכך שבשעת אמת אין למי לפנות.
 

האם מישהו קורא את הדברים ורוצה לעזור – מה עליו לעשות?
קודם כל לחתום על העצומה.
נשמח מאוד לעזרה במאבק, ניתן לפנות אלינו למייל: 
avirnaky@gmail.comיש הרבה מה לעשות, אם כל אחד יעשה משהו יחד נוכל לשפר את המצב.
אנו מגייסים כסף לבג"ץ, ההתנהלות הכספית שקופה ונעשית ע"י עמותה מלווה.

 דברים נוספים…
היכנסו לאתר האינטרנט וההתעדכנו בדף שלנו בפייסבוק:
אתר אינטרנט : https://avirnaky.wordpress.com
דף אוהדים בפייסבוק :
ערוץ יו טיוב : http://www.youtube.com/user/AVIRNAKY4

תודה לאמיתי ולכל פעילי העמותה!

מודעות פרסומת

פורסמה ב-ספטמבר 15, 2011, ב-Uncategorized ותויגה ב-, , , , , , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 2 תגובות.

 1. שלום לחברי העמותה.

  גם בחולון הורגשה אתמול והיום בשעות הלילה המאוחרות שריפת פסולת. השערה שלי שהיא נבעה ממחזור מתכות. זה אופייני שאחת למספר שבועות אני מריח שריפה בשעות הלילה. הריח אינו מאוד חזק, לפיכך אני מעריך שמיקום השריפה הוא מספר ק"מ ממקום מגורי.

  יש לי רעיון לשפר את המעקב אחר שריפת פסולת. זאת ע"י פתיחת דף אינטרנט שמכיל מפה, התושבים שמריחים שריפה יוכלו לדווח על כך, וכך יעשה מעקב על המפה שיראה את חומרת הבעיה. הבאת הכלי הזה למודעות גבוהה יותר, תאפשר דיווח אמין ורציף.

  אשמח לעזור לכם.

  בברכה.

  עמית.

 2. עמית אחלה רעיון של המפה טכנית כיצד מבצעים ?

  שבוע טוב

  אמיתי – אחראי תוכן והפצת מידע ברשתות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: